Pro zvířata predisponovaná nebo postižená periodontitidou/zánětem tkání v okolí zubu/ je profesionální ošetření u veterinárního lékaře pouze součástí celkové péče o chrup. Pro dlouhodobou prognózu onemocnění je rozhodující jak majitel denně pečuje o chrup. Je velmi důležité porozumět mechanismu vzniku zubního povlaku a kamene a postupu periodontálního onemocnění.
Po profesionálním ošetření u veterinárního lékaře je povrch zubu čistý a hladký. Během několika hodin po tomto ošetření se počíná tvořit film glykoproteinů, který je kolonizován bakteriemi. Následně se tvoří zubní povlak, složený ze slinných glykoproteinů, odloupaných slizničních buněk, bílých krvinek, částí potravy a bakterií. Nezralý povlak má povahu slizu na povrchu zubu.
Pokud je tento nezralý povlak ponechán na místě, více se organizuje a pevněji lne k povrchu zubu. Začíná se vyvíjet vysoce komplexní společenství bakterií, které produkuje matrix, zvyšující přilnavost a odolnost k chemickým a buněčným antibakteriálním látkám. Zralý povlak je tvořen 25% bakterií a 75% matrix. Během velmi krátké doby dvou dnů, začínají v povlaku krystalizovat mineráie obsažené ve slinách a tvořit zubní kámen. Kámen sám nezpůsobuje periodontální onemocnění, ale vytváří ideální prostředí pro rozvoj bakterií, které jsou jeho příčinou. Bakterie v povlaku produkují toxiny/jedy/, způsobující zánět dásní, který jeli ponechán bez ošetření může postoupit v periodontitidu / zánět a destrukci dásně, periodontálních vláken, alveolární kosti a zuboviny kořene zubu/. Pro prevenci gingivitidy a periodontitidy je nutno povlak odstranit, dříve než se organizuje a mineralizuje. Pokud majitel sám nezačne denně pravidelně odstranovat zubní povlak, je možno pozorovat vznik povlaku a kamene v některých případech již po čtrnácti dnech. Takže denní čištění zubů, tato mechanická záležitost, je stále nejúčinnější prevencí gingivitidy a periodontitidy.
Chemické prostředky obsažené v pastách, výplaších, gelech nejsou samospasitelné. Mohou zpomalit hromadění povlaku, ale nemohou úplně zastavit jeho tvorbu.Veterinární zubní pasty mají několik různých funkcí. Jsou dochucované s ohledem na chuťové preference psů a koček, takže, pokud zvířatům chutnají, mohou z denního čištění zubů vytvořit docela příjemnou záležitost. Dále obsahují látky abrazivní, napomáhající odstranění povlaku při čištění. Některé produkty obsahují enzymatický systém, uvolňující ze slin antibakteriální substance.
Na trhu se objevují žvýkací hračky, garantované jako pomoc při čištění zubů. Přestože mohou mít pozitivní vliv na čistotu chrupu, jsou též častou příčinou fraktur zubů. To se týká také velkých kostí a tlakem vyráběných kostí z hovězí kůže. Něco jiného jsou speciální zubní žvýkací kosti./Rask/ Ty patří do kategorie
Do této kategorie patří jedlé produkty, které nemají vysokou kalorickou hodnotu, jako sušené dršťky, prasečí uši atp. Jsou vhodné pro psy, kteří je žvýkají a kousají na malé části, ne hltají, protože potom vzniká riziko zvracení a blokád trávicího traktu!!! Dále je zde riziko bakteriální kontaminace a žluknutí těchto sušených produktů. To se netýká speciálních žvýkacích kostí uvedených výše.
Některé firmy vyrábějí speciální diety, které velikostí granulí a zvýšeným obsahem vlákniny při krmení touto dietou minimálně ze 75% krmné dávky mají prokazatelný vliv na zpomalení tvorby zubního kamene. Tyto diety obsahují kompletní a dostatečný, vyrovnaný obsah živin, vhodný ke zdravé výživě psa